QW1309BR
- Manufacturer Part Number:
- QW1309BR
- Manufacturer/Brand:
- NTE Electronics, Inc
- Part of Description:
- RES 3.09K OHM 1% 1/4W AXIAL
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Metal Oxide Film
- Failure Rate :
- Features :
- Flame Proof, Safety
- Height - Seated (Max) :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- Axial
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 3.09 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.094" Dia x 0.256" L (2.40mm x 6.50mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%