MF1/4W100KFT
Manufacturer Part Number:
MF1/4W100KFT
Manufacturer/Brand:
Lumimax Optoelectronic Technology
Part of Description:
Metal film fixed resistor, 1/4W,
Manufacturer :
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
100 kOhms
Size / Dimension :
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%