MF1/2W5R1FTB
- Manufacturer Part Number:
- MF1/2W5R1FTB
- Manufacturer/Brand:
- Lumimax Optoelectronic Technology
- Part of Description:
- Metal film fixed resistor, 1/2W,
- Manufacturer :
- Product Category :
- Through Hole Resistors
- Composition :
- Metal Film
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- Axial
- Power (Watts) :
- 0.5W, 1/2W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 5.1 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
- Supplier Device Package :
- Axial
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%