UB10-15RF1
Manufacturer Part Number:
UB10-15RF1
Manufacturer/Brand:
Riedon
Part of Description:
RES 15 OHM 1% 7W AXIAL
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
7W
Product Status :
Active
Resistance :
15 Ohms
Size / Dimension :
0.311" Dia x 0.874" L (7.90mm x 22.20mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%