HVR3700002004FR500
Manufacturer Part Number:
HVR3700002004FR500
Manufacturer/Brand:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Part of Description:
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
2 MOhms
Size / Dimension :
0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%