CF14JT10K0
Manufacturer Part Number:
CF14JT10K0
Manufacturer/Brand:
Stackpole Electronics Inc
Part of Description:
RES 10K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
10 kOhms
Size / Dimension :
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Tolerance :
±5%