FNPZR0020A
Manufacturer Part Number:
FNPZR0020A
Manufacturer/Brand:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Part of Description:
RES SHUNT 0.002 OHM 0.05% 500W
Manufacturer :
Product Category :
Specialized Resistors
Applications :
Composition :
Metal Foil
Impedance :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Power (Watts) :
500W
Product Status :
Active
Resistance :
2 mOhms
Temperature Coefficient :
±1ppm/°C
Tolerance :
±0.05%