6983R100KBLF
Manufacturer Part Number:
6983R100KBLF
Manufacturer/Brand:
TT Electronics/BI
Part of Description:
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 16DIP
Manufacturer :
TT Electronics/BI
Product Category :
Resistor Networks, Arrays
Applications :
Circuit Type :
Isolated
Height - Seated (Max) :
0.170" (4.32mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
16
Number of Resistors :
8
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Power Per Element :
100mW
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
100k
Resistor Matching Ratio :
±0.1%
Resistor-Ratio-Drift :
±5ppm/°C
Size / Dimension :
0.750" L x 0.250" W (19.05mm x 6.35mm)
Supplier Device Package :
16-DIP
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%