CRB2A4E161GT
Manufacturer Part Number:
CRB2A4E161GT
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
RES ARRAY 4 RES 160 OHM 0804
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Resistor Networks, Arrays
Applications :
Circuit Type :
Isolated
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
8
Number of Resistors :
4
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0804, Concave, Long Side Terminals
Power Per Element :
62.5mW
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
160
Resistor Matching Ratio :
Resistor-Ratio-Drift :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Supplier Device Package :
0804
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Tolerance :
±2%