ES2211N101K502NTM
- Manufacturer Part Number:
- ES2211N101K502NTM
- Manufacturer/Brand:
- Knowles Dielectric Labs
- Part of Description:
- CAP CER 100PF 250VAC C0G 2211
- Manufacturer :
- Knowles Dielectric Labs
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- Safety
- Capacitance :
- 100 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2211 (5728 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- X1, Y2
- Size / Dimension :
- 0.220" L x 0.110" W (5.58mm x 2.79mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- 0.110" (2.79mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 250VAC