VJ2220Y472KXUSTX1
- Manufacturer Part Number:
- VJ2220Y472KXUSTX1
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Vitramon
- Part of Description:
- CAP CER 4700PF 250VAC X7R 2220
- Manufacturer :
- Vishay Vitramon
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- Safety
- Capacitance :
- 4700 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2220 (5750 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- X1, Y2
- Size / Dimension :
- 0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- 0.086" (2.18mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 250VAC