302R29W102KV3E-****-SC
- Manufacturer Part Number:
- 302R29W102KV3E-****-SC
- Manufacturer/Brand:
- Johanson Dielectrics Inc.
- Part of Description:
- CAP CER 1000PF 250VAC X7R 1808
- Manufacturer :
- Johanson Dielectrics Inc.
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- Safety
- Capacitance :
- 1000 pF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1808 (4520 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- X2
- Size / Dimension :
- 0.189" L x 0.080" W (4.80mm x 2.03mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- 0.085" (2.16mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 250V