600F1R0BT250XT
- Manufacturer Part Number:
- 600F1R0BT250XT
- Manufacturer/Brand:
- American Technical Ceramics
- Part of Description:
- CAP CER 1PF 250V C0G/NP0 0805
- Manufacturer :
- American Technical Ceramics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
- Capacitance :
- 1 pF
- Failure Rate :
- Features :
- High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Size / Dimension :
- 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- 0.051" (1.30mm)
- Tolerance :
- ±0.1pF
- Voltage - Rated :
- 250V