600L8R2CT200T
- Manufacturer Part Number:
- 600L8R2CT200T
- Manufacturer/Brand:
- American Technical Ceramics
- Part of Description:
- CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402
- Manufacturer :
- American Technical Ceramics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
- Capacitance :
- 8.2 pF
- Failure Rate :
- Features :
- High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Size / Dimension :
- 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
- Temperature Coefficient :
- C0G, NP0
- Thickness (Max) :
- 0.024" (0.60mm)
- Tolerance :
- ±0.25pF
- Voltage - Rated :
- 200V