501S41W473KV4E
- Manufacturer Part Number:
- 501S41W473KV4E
- Manufacturer/Brand:
- Johanson Dielectrics Inc.
- Part of Description:
- CAP CER 0.047UF 500V X7R 1210
- Manufacturer :
- Johanson Dielectrics Inc.
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 0.047 µF
- Failure Rate :
- Features :
- High Voltage
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1210 (3225 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.125" L x 0.095" W (3.18mm x 2.41mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- 0.080" (2.03mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 500V