4116R-1-802
Manufacturer Part Number:
4116R-1-802
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
RES ARRAY 8 RES 8K OHM 16DIP
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
Resistor Networks, Arrays
Applications :
Circuit Type :
Isolated
Height - Seated (Max) :
0.185" (4.69mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
16
Number of Resistors :
8
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Power Per Element :
250mW
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
8k
Resistor Matching Ratio :
Resistor-Ratio-Drift :
50ppm/°C
Size / Dimension :
0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Supplier Device Package :
16-DIP
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±2%