202R29W102KV4E
Manufacturer Part Number:
202R29W102KV4E
Manufacturer/Brand:
Johanson Dielectrics Inc.
Part of Description:
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808
Manufacturer :
Johanson Dielectrics Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1808 (4520 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.189" L x 0.080" W (4.80mm x 2.03mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.085" (2.16mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
2000V (2kV)