RDER71H104K0S1H03A
Manufacturer Part Number:
RDER71H104K0S1H03A
Manufacturer/Brand:
Murata Electronics
Part of Description:
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V