GRT155C80J475ME13D
Manufacturer Part Number:
GRT155C80J475ME13D
Manufacturer/Brand:
Murata Electronics
Part of Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X6S 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
4.7 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient :
X6S
Thickness (Max) :
0.026" (0.65mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3V