JMK063BC6105MP-F
- Manufacturer Part Number:
- JMK063BC6105MP-F
- Manufacturer/Brand:
- Taiyo Yuden
- Part of Description:
- CAP CER 1UF 6.3V X6S 0201
- Manufacturer :
- Taiyo Yuden
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- SMPS Filtering
- Capacitance :
- 1 µF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- 0201 (0603 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
- Temperature Coefficient :
- X6S
- Thickness (Max) :
- 0.015" (0.39mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 6.3V