CL02A104KQ2NNNC
- Manufacturer Part Number:
- CL02A104KQ2NNNC
- Manufacturer/Brand:
- Samsung Electro-Mechanics
- Part of Description:
- CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 01005
- Manufacturer :
- Samsung Electro-Mechanics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 0.1 µF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 01005 (0402 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
- Temperature Coefficient :
- X5R
- Thickness (Max) :
- 0.009" (0.22mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage - Rated :
- 6.3V