CL05A225MP5NSNC
- Manufacturer Part Number:
- CL05A225MP5NSNC
- Manufacturer/Brand:
- Samsung Electro-Mechanics
- Part of Description:
- CAP CER 2.2UF 10V X5R 0402
- Manufacturer :
- Samsung Electro-Mechanics
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 2.2 µF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Size / Dimension :
- 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- Temperature Coefficient :
- X5R
- Thickness (Max) :
- 0.022" (0.55mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 10V