MRRC370V10/50
Manufacturer Part Number:
MRRC370V10/50
Manufacturer/Brand:
NTE Electronics, Inc
Part of Description:
CAP ARRAY 10UF/50UF 370V RADIAL
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc
Product Category :
Capacitor Networks, Arrays
Capacitance :
10µF, 50µF
Circuit Type :
Bussed
Dielectric Material :
Polypropylene (PP) Film, Metallized
Height - Seated (Max) :
4.330" (110.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Capacitors :
Package / Case :
Radial, Can - 3 Lead
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.070" Dia (52.60mm), Lip
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±6%
Voltage - Rated :
370 V