CAP-50/10/440R
- Manufacturer Part Number:
- CAP-50/10/440R
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- CAP FILM 50UF/10UF 370-440V RND
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Capacitor Networks, Arrays
- Capacitance :
- 10µF, 50µF
- Circuit Type :
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP) Film, Metallized
- Height - Seated (Max) :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Capacitors :
- 2
- Package / Case :
- Radial, Can - QC Terminals
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Ratings :
- Size / Dimension :
- Supplier Device Package :
- Temperature Coefficient :
- Tolerance :
- ±3%
- Voltage - Rated :
- 440 V