RU3225FR011CS
Manufacturer Part Number:
RU3225FR011CS
Manufacturer/Brand:
Samsung Electro-Mechanics
Part of Description:
RES 0.011 OHM 1% 2/3W 1210
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.71mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Power (Watts) :
0.667W, 2/3W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
11 mOhms
Size / Dimension :
0.126" L x 0.100" W (3.20mm x 2.55mm)
Supplier Device Package :
1210
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Tolerance :
±1%