B41895A6128M000
Manufacturer Part Number:
B41895A6128M000
Part of Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Applications :
Automotive
Capacitance :
1200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 10kHz
Height - Seated (Max) :
1.654" (42.00mm)
Impedance :
21 mOhms
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
3.34 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V