E37X501CPN152MD92M
Manufacturer Part Number:
E37X501CPN152MD92M
Manufacturer/Brand:
United Chemi-Con
Part of Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
67mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
3.661" (93.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
1.126" (28.60mm)
Lifetime @ Temp. :
15000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
10.152 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
7.2 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
2.500" Dia (63.50mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
500 V