TYEH1V227H10MTR
- Manufacturer Part Number:
- TYEH1V227H10MTR
- Manufacturer/Brand:
- TE Application Tooling
- Part of Description:
- CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
- Manufacturer :
- TE Application Tooling
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 220 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 0.394" (10.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Polarization :
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 324 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.394" Dia (10.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 35 V