E36D201HPN222MC54M
Manufacturer Part Number:
E36D201HPN222MC54M
Manufacturer/Brand:
United Chemi-Con
Part of Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SCREW
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
2200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
67mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
2.125" (53.98mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.875" (22.22mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
5.67 A @ 3 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
4.05 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
2.000" Dia (50.80mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
200 V