SMK-R360-1.0
Manufacturer Part Number:
SMK-R360-1.0
Manufacturer/Brand:
Isabellenhuette USA
Part of Description:
RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.36,
Manufacturer :
Isabellenhuette USA
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
360 mOhms
Size / Dimension :
0.120" L x 0.060" W (3.05mm x 1.52mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%