SMP-R047-1.0
Manufacturer Part Number:
SMP-R047-1.0
Part of Description:
RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.047
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.90mm)
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Power (Watts) :
3W
Resistance :
47 mOhms
Size / Dimension :
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%