EWX109M2GX1S
- Manufacturer Part Number:
- EWX109M2GX1S
- Manufacturer/Brand:
- SAMXON
- Part of Description:
- CAP ALUM 10000F 20% 400V SCREW
- Manufacturer :
- SAMXON
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 10000 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 11mOhm @ 120Hz
- Height - Seated (Max) :
- 6.299" (160.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 1.250" (31.75mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 5000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can - Screw Terminals
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 31.92 A @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 26.6 A @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 3.543" Dia (90.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 400 V