EY1E562MNN1635
Manufacturer Part Number:
EY1E562MNN1635
Manufacturer/Brand:
Chinsan (Elite)
Part of Description:
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Manufacturer :
Chinsan (Elite)
Product Category :
Applications :
General Purpose
Capacitance :
5600 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.437" (36.50mm)
Impedance :
26 mOhms
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V