SEK222M025ST
- Manufacturer Part Number:
- SEK222M025ST
- Part of Description:
- CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
- Capacitance :
- 2200 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 110mOhm @ 120Hz
- Height - Seated (Max) :
- 1.102" (28.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 1.476 A @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 1.23 A @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.512" Dia (13.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 25 V