FZ475M063HDHTA
- Manufacturer Part Number:
- FZ475M063HDHTA
- Manufacturer/Brand:
- NextGen Components
- Part of Description:
- CAP. ALUM 47uF, 63V 20% SMD
- Manufacturer :
- NextGen Components
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 4.7 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 2.9Ohm
- Height - Seated (Max) :
- 0.240" (6.10mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 60 mA @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.197" Dia (5.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
- Tolerance :
- Voltage - Rated :
- 63 V