SEK330M063ST
- Manufacturer Part Number:
- SEK330M063ST
- Part of Description:
- CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
- Capacitance :
- 33 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 4.02Ohm @ 120Hz
- Height - Seated (Max) :
- 0.512" (13.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.098" (2.50mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 154 mA @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 110 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 63 V