SRB16V101M-H63
- Manufacturer Part Number:
- SRB16V101M-H63
- Part of Description:
- CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
- Capacitance :
- 100 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 0.248" (6.30mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 85°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 175 mA @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 140 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 16 V