SRED50V470MF077
Manufacturer Part Number:
SRED50V470MF077
Manufacturer/Brand:
Meritek
Part of Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Impedance :
680 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
185 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
129.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V