CAP-5/440R
- Manufacturer Part Number:
- CAP-5/440R
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- CAP FILM 5UF 370-440V RND
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- HVAC
- Capacitance :
- 5 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 60000 Hrs @ 70°C
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 70°C
- Package / Case :
- Radial, Can - QC Terminals
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±3%
- Voltage - Rated :
- 440 V