RU1005FR051CS
Manufacturer Part Number:
RU1005FR051CS
Manufacturer/Brand:
Samsung Electro-Mechanics
Part of Description:
RES 0.051 OHM 1% 1/8W 0402
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
51 mOhms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±1%