73WL4R056J
Manufacturer Part Number:
73WL4R056J
Manufacturer/Brand:
CTS Electrocomponents
Part of Description:
RES 0.056 OHM 5% 3/4W 1206 WIDE
Manufacturer :
CTS Electrocomponents
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
56 mOhms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Supplier Device Package :
1206
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±5%