73L3R39F
Manufacturer Part Number:
73L3R39F
Manufacturer/Brand:
CTS Electrocomponents
Part of Description:
RES 0.39 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
CTS Electrocomponents
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Current Sense
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
390 mOhms
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±1%