RPC16102JTP
- Manufacturer Part Number:
- RPC16102JTP
- Manufacturer/Brand:
- Kamaya Inc.
- Part of Description:
- RES 1K OHM 1/4W 5% 0603
- Manufacturer :
- Kamaya Inc.
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
- Height - Seated (Max) :
- 0.022" (0.55mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 1 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- Supplier Device Package :
- 0603
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%