EMLE350ADA3R3MD73G
Manufacturer Part Number:
EMLE350ADA3R3MD73G
Manufacturer/Brand:
United Chemi-Con
Part of Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
3.3 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.287" (7.30mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
21 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
14 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.157" Dia (4.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V