SR1-1206-320
- Manufacturer Part Number:
- SR1-1206-320
- Manufacturer/Brand:
- NTE Electronics, Inc
- Part of Description:
- RES 22K OHM 5% 1/4W 1206
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.024" (0.61mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.25W, 1/4W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 22 kOhms
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.061" W (3.20mm x 1.55mm)
- Supplier Device Package :
- 1206
- Temperature Coefficient :
- ±200ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%