RP0805CT-1000JN-91TR
- Manufacturer Part Number:
- RP0805CT-1000JN-91TR
- Manufacturer/Brand:
- Vishay Barry
- Part of Description:
- 2W AL2O3 CHIP RESISTOR W/ WRAPAR
- Manufacturer :
- Vishay Barry
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.020" (0.51mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Power (Watts) :
- 2W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 100 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
- Supplier Device Package :
- 0805
- Temperature Coefficient :
- Tolerance :
- ±5%