D1WEL0508MR020F-T5
- Manufacturer Part Number:
- D1WEL0508MR020F-T5
- Manufacturer/Brand:
- Thin Film Technology Corp.
- Part of Description:
- RES 0508 50PPM 0.02 OHM 1.0%1.0W
- Manufacturer :
- Thin Film Technology Corp.
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Metal Foil
- Failure Rate :
- Features :
- Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
- Height - Seated (Max) :
- 0.020" (0.50mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- Wide 0805 (2012 Metric), 0508
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance :
- 20 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.053" L x 0.079" W (1.35mm x 2.02mm)
- Supplier Device Package :
- 0508
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%