CR02274J
Manufacturer Part Number:
CR02274J
Manufacturer/Brand:
Meritek
Part of Description:
RES SMD 270K OHM 5% 3/4W 2010
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
270 kOhms
Size / Dimension :
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%