PTN0805E2612BST1
Manufacturer Part Number:
PTN0805E2612BST1
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
RES 26.1K OHM 0.1% 1/5W 0805
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.033" (0.84mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
26.1 kOhms
Size / Dimension :
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Supplier Device Package :
0805
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%