PTN0603E1101BST1
Manufacturer Part Number:
PTN0603E1101BST1
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
RES 1.1K OHM 0.1% 0.15W 0603
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.51mm)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.15W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
1.1 kOhms
Size / Dimension :
0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Supplier Device Package :
0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%